זהו, זה סופי – קורונה היא שפעת, חד משמעית

By | 18/04/2020

אמרתי שאני לא אכתוב בנושא, אבל ככל שעובר הזמן אני לומד יותר וזה מעצבן אותי. אם בעבר לא הייתי בטוח ב 100%, היום אני בטוח ב 100%. לכן לא תראו אזהרה לפני הפוסט הזה.

הנה הפוסטים הקודמים – ממליץ לקרוא:

התיאוריה שתשנה איך שאתם מסתכלים על הקורונה חלק 1

התיאוריה שתשנה איך שאתם מסתכלים על הקורונה חלק 2

מדוע אני חושב שתומאס פואיו טועה ולמה פסימיים תמיד נראים חכמים

איך העולם ירד על ברכיו בגלל שפעת++

המחקרים תומכים במה שאמרתי בתחילת הסיפור הזה

יצא לפני שבוע מחקר מסטנפורד של נוגדנים באוכלוסיה בסנטה קלרה, קליפורניה. המחקר על אוכלוסיה אמריקאית, על ידי חוקר אמריקאי, באוניברסיטת סטנפורד הידועה. כמו שכל מי שקרא את הפוסטים שלי כבר ציפה – באופן לא מפתיע נמצא שסביב 2% מהאוכלוסיה עם נוגדנים לוירוס בתחילת אפריל, מה שאומר שמספר הקייסים האמיתי גדול פי 85 ממספר הקייסים המדווח. מכן גם נגזר שאחוז התמותה מקורונה הוא 0.12%-0.2%

We can use our prevalence estimates to approximate the infection fatality rate from COVID-19 in Santa Clara County. As of April 10, 2020, 50 people have died of COVID-19 in the County, with an average increase of 6% daily in the number of deaths. If our estimates of 48,000-81,000 infections represent the cumulative total on April 1, and we project deaths to April 22 (a 3 week lag from time of infection to death22), we estimate about 100 deaths in the county. A hundred deaths out of 48,000-81,000 infections corresponds to an infection fatality rate of 0.12-0.2%. If antibodies take longer than 3 days to appear, if the average duration from case identification to death is less than 3 weeks, or if the epidemic wave has peaked and growth in deaths is less than 6% daily, then the infection fatality rate would be lower.

בול שפעת. ועכשיו אני גם לא כולל את האזהרה בתחילת הפוסט, כי עכשיו אני לא חושב שאני צודק אני בטוח שאני צודק. אפילו התלבטתי אם לכלול בפוסט תמונה שלי מלקק את הכפתורים של המעלית :-).

במחקר זה שבוצע בבית החולים הפרסבייטריאן (Presbyterian Hospital) בניו יורק, נבדקו 224 נשים בהריון שבאו ללדת, מתוכן 33 היו חיוביות לקורונה (מעל 10%!!) ורק 4 הציגו סימפטומים (כלומר 90% אסימפטומטיים), תומך בתיאוריה שהצגתי כבר לפני חודש שרב החולים א-סימפטומטיים. ושוב, מדובר על הדבקות פעילות, אף אחד לא מדבר על כאלה שהבריאו כבר. הנה מחקר דומה משבדיה. עוד מחקר שבוצע בסין – מראה את אותה התמונה. סקר של ההומלסים בבוסטון מראה ש 100% "מהחולים" לא מציגים סימפטומים. ושוב, מדובר על חיוביים לנגיף, לא על בעלי נוגדנים – דהיינו אנו מסתכלים על תמונה חלקית, חולים נוכחיים, ולא כוללים כאלה שכבר חלו והבריאו, וכבר אז התמונה נראית טוב מאוד.

זהו חברים – אני מקווה שאנו בישורת האחרונה. המחקרים של הנוגדנים שחיכינו להם מתחילים לזרום. בהתחלה זה יהיה טפטוף כמו עכשיו, ובקרוב מאוד זה יהיה זרם, ואז אני מקווה שהפוליטיקאים ימצאו דרך לרדת מהעץ שעליו הם טיפסו כי אחרת עוד המון אנשים אחרים ימותו, ולא "מקורונה".

כל אלה מצטרפים לאינספור מחקרים, סיפורים. אפילו הגרפים של Excess Mortality במדינות שבהן נראה שהטרגדיה נוראית, כמו איטליה, ספרד וצרפת – כולם מראים עליה בתמותת היתר אבל בגדר הנורמה לעונת שפעת חזקה, לא יותר חזקה ממה שהיה בחורף 2016-2017, שלא נדבר על 2009 בזמן שפעת החזירים. חלק גדול מתמותת היתר הוא לא מהקורונה אלא מהסגר ומהעובדה שטיפולים נמנעים לאוכלוסיות נזקקות כמו דיאליזה למשל, סרטן וכו', דיכאון, התקפי לב, מה לא. אם אתם לא יודעים מה זה Excess Mortality, תעשו לעצמכם טובה ואל תקראו סטטיסטיקות קורונה. זה סתם יכניס לכם חרדות.

כמה כתבות

פרופסור מייקל לויט – הקורונה מחלה מדומה – כל כך צודק ונכון. באמת מדכא – איך משתחררים ממשהו מדומה? מאוייב שלא קיים? העולם בהתקף חרדה – ובהתקפי חרדה אין אויב ברור. יש חרדה.

מאמר מעולה של אודי קימרון שיורד קצת על פרגוסון האפידמיולוג הפסימי הבריטי. אצל פרגוסון תמיד מתים מיליונים של אנשים. בנוסף מעלה טענה מעניינת שהשלב האקספוננציאלי מאוד קצר ולכן הסיכוי שתבדוק מישהו במהלכו קטן. מחשבה יפה ונגעתי בה בפוסט הראשון שלי.

בעיית הנציג

אנו נתקלים בבעיית הנציג הקלאסית – לנבחרי הציבור אין אינטרס להרגיע את הציבור, כי אז יראו שהמלך הוא עירום והם יחשפו את ערוות כשלונם המהדהד. הם מעדיפים להמשיך ולהפחיד, ופרסומות מטומטמות כמו "מפגשים הם סכנת חיים" ואחרות ממשיכות להתנגן לנו בפריים טיים. יקח שנים למחוק את הטראומות שהם משאירות. כמו שאמר מנכל משרד הבריאות – "עוד לא האשימו אף אחד שהחמיר יותר מידי". אני מקווה שעכשיו תהיה הפעם הראשונה. לדעתי ללכת על הגרוע מכל בתור דיפולט, על חשבון מישהו אחר, זה גובל בפשע. אם אני יכולתי מראש לראות שזו שפעת, ושהסטטיסטיקה שווה, תסלחו לי, לתחת, גם נבחרי הציבור (הלא מבריקים) שלנו יכלו. ואם הם לא יכלו, אנא, פנו מקומכם לאנשים אחרים שיכולים לפרש סטטיסטיקה. אני בטוח שחלק ראה, אבל נבחרי הציבור ממשיכים לקבל משכורת מובטחת, והם לא מוכנים לקחת סיכוני קריירה. עדיף להם לסכן את התחת שלי ושלכם – זה הרבה יותר קל. הם צריכים לשמור על הכסא. בענף שלי זה נקרא OPM – Other people's money, ומציין תופעה שמנהלי קרנות לוקחים סיכונים מיותרים בכספים שלא שלהם, כי הם נהנים מהאפסייד ולא מפסידים מהדאונסייד. לכן בקרן שלנו יש ישור אינטרסים – אנו והמשפחות שלנו חוטפים את שני הצדדים – אצלנו אין OPM. עכשיו, בפוליטיקה של הקורונה, אנו נתקלים ב OPM בכל הרמות. למנכל משרד הבריאות לא אכפת אם יפטרו אתכם. הוא צריך לדאוג לתחת שלו.

יבואו המסנגרים ויגידו – הם לא ידעו, לא היה ברור, לך אין אחריות ולהם יש. נכון. אז אולי בתחילה התגובה למשבר היתה נכונה, בהתחשב בכך שהרבה מידע לא היה זמין. כיום ברור לכל (כל מי שרוצה לראות את האמת, ולא מקשיב לחדשות) שהמחלה דומה לשפעת פחות או יותר, התגובה הנוכחית אינה נכונה וצריך מיידית לצאת מהסגר הטפשי הזה. ריחוק חברתי הוא די והותר. למה הם לא יוצאים? כי הפוליטיקאים שלנו טיפסו על עץ ויש פה הרבה כסאות בסיכון.

התקשורת והסטטיסטיקה המטומטמת

אף על פי שהסטטיסטיקות בסיפור הזה כל כך טפשיות, אנשים מתייחסים למספרים כאילו הם אמיתיים, למרות שאין אפילו מספר אחד מדוייק פה. אני אפילו לא אקדיש דיו "למספר החולים" שהוא ממש קשקוש, אתמקד באנשים שמתים "מקורונה" שמתים בעצם "עם קורונה". מחקרים חדשים מראים שאנשים "שמתים מקורונה" מתים עם תוצאות חיוביות גם לוירוסים אחרים כמו שפעת למשל. ואם לבנאדם יש מחלת לב / לוקמיה / סרטן אז הוא מת מקורונה? או משפעת? או בנסיבות טבעיות? אמא שלי מתה מסרטן. אבל אם היו בודקים אותה, היו מוצאים שהיא חיובית לשלל וירוסים – למשל ואריסלה זוסטר (אבעבועות רוח), CMV, היתה חיובית לקלוסטרידום דיפיסיל (סוג של בקטריה נוראית), כנראה חיובית לדלקת ריאות זו או אחרת. אז היא מתה מ CMV? מקלוסטרידום דיפיסיל? מהרפס זוסטר (הגרסא הנוראית של אבעבועות רוח בגיל מאוחר)? נו באמת. זה קשקוש. אמא שלי כנראה מתה מקריסת מערכות שנבעה מייצור נוגדנים עצמיים בגלל השתלת מח עצם. אבל לא ניתן לדעת בוודאות, למרות שבטח אם היו בודקים אותה לפתוגנים היו מוצאים לא מעט. א-ב ברפואה אומר שצריך להפריד בין המחלה למחולל המחלה. אתם יודעים, למשל, ש 25% מאוכלוסיית העולם נדבקה בשחפת, אך ברוב המקרים היא רדומה? אם אני אמות מחר, ויבדקו את הריאות שלי, ויראו שיש לי מיקובקטריום טוברקולוסיס בריאות, החיידק הגורם לשחפת, אז יגידו שמתתי משחפת?! אבל אין לי תסמינים לשחפת – אני לא משתעל שיעול דמי ואין לי בעיה בספיקת ריאות. לכת של הקוביד-19 זה לא באמת משנה.

מה לגבי חולי איידס? האם מישהו "מת מאיידס"? לא. הוא מת מסיבוכים שנגרמים כתוצאה ממערכת חיסון מוחלשת. חלק מתים מקפושי סרקומה (סרטן הקשור לאיידס), חלק מתים מזיהומים בקטריאלים, חלק מתים מוירוסים, דלקת ריאות, ועוד ועוד.

שימו לב איך בודקים אם מישהו "מת מקורונה".

אי אפשר לבדוק אחוז תמותה באוכלוסיה חולה ולומר שהם "מתו מוירוס הקורונה". זה לא עובד ככה. אין גורם אחד. ותמיד באוכלוסיה חולה – למשל זקנים – אחוז התמותה גבוה. אם נבדוק אחוז תמותה מכל סיבה שהיא באנשים בני 80 ומעלה נגלה שאחוז התמותה בכל שנה גבוה מ 10%. כן, בכל שנה מאבדים סביב 10% מהאנשים היקרים לנו שהם מעל גיל 80. זו דרך הטבע. אם בקומה בבית האבות יש 20 זקנים בני 80 ומעלה, בסוף השנה הנוכחית יהיו באותה קומה כנראה 16 זקנים כי 4 מתו בדרך. לקבוע ממה מת זקן זו משימה קשה מאוד וברוב רובם של המקרים סיבת המוות לא ידועה.

"רופאים באיטליה שהתגייסו למילואים" לעזור לאחיהם בבתי החולים, רופאים בני 80 בפנסיה, ומתו, זה ממש נורא. אני לא מפקפק בכך שהם באמת גיבורים שנחלצו לעזרה, אבל כמה מהם מתו מסיבות טבעיות? אם באו 10,000 רופאים כאלה "למילואים" ובחודש אחד מתו 50 מהם, אנחנו עדיין ממש בתוך הסטטיסטיקה – ש 10% מבני הגיל הזה מתים בשנה, או 0.83% בחודש – דהיינו 83 רופאים כאלה בחודש.

כבר ראינו מחקרים שמספר החולים בבדיקות שמבצעים נע בין 5-15%, באופן קבוע, ומספר החולים עולה אך ורק כי מספר הבדיקות עולה. אם היינו בודקים וירוסים אחרים היינו מקבלים בדיוק את אותן התוצאות.

בהרבה מדינות בתי החולים קורסים בגלל התקשורת ושכולם רצים להבדק. בנוסף, צוותי רפואה שנמצאו חיוביים לוירוס, הולכים לבידוד (למרות שבחלק מהפעמים אין להם תסמינים) ובכך ממוטטים את מערכת הרפואה בעצמם. אנשים נוספים מתים בבית בגלל שהם מפחדים ללכת לבית החולים. לא מזמן דיברו בחדשות על זה שבישראל באורח פלא לאנשים אין יותר שבץ. כנראה שהקורונה גורמת למחלה אבל מרפאת שבץ… מעניין כמה אנשים מתים בגלל שהם לא מגיעים לבית החולים מהפחד שהתקשורת החדירה בהם, והאם הם לא "קורבנות קורונה". ואיך לא – הפאניקה. לעיתים, לבנקים אין בעיה, אבל בגלל שיש אמונה שיש בעיה, מתרחשת "הריצה על הבנק" והבנק קורס מבלי שתהיה בעיה אמיתית. זה מה שקורה בהרבה מדינות בכלל ובפרט איטליה.

עומס נגיפי ומנת ההדבקה

לאחרונה קראתי מאמר נהדר בנושא (מומלץ בחום, באמת), שמתחבר למחקרים אחרים שראיתי ולוירוסים אחרים. מסתבר שיש קשר הדוק בין מנת ההדבקה – דהיינו כמה וירוסים נכנסו לנו לגוף, לבין כמה חולים נהיה. אם נכנסו מעט וירוסים, כנראה שנהיה חולים קצת, אם נכנסו הרבה, הסיכוי שלנו לפתח מחלה קשה גדל. הסיבה לכך, על קצה המזלג, היא שמהרגע שנכנס הוירוס לגוף מתחיל מירוץ – הוירוס מנסה להתרבות כמה שיותר והגוף מנסה ללמוד את הוירוס ולייצר נגדו נוגדנים כמה שיותר מהר. אם נכנסו מעט וירוסים, הם יהיו מרוכזים במקום אחד ויקח להם זמן לבנות מאסה קריטית. אם לעומת זאת שאפנו וירוסים מחולה אחד, עברנו לחולה אחר שגם הוא השתעל עלינו, וכך הלאה, ושאפנו המון וירוסים, יש לוירוסים המון נקודות "אחיזה" ולוירוס יש "פור" על הגוף. כל זה שופך אור אחר על התמותה המוגברת בצוותי הרפואה, שכנראה נחשפים לנגיף בכמות גדולה. גם בוריס ג'ונסון הגיבור, שהלך ולחץ ידיים לאנשים חולים, כנראה קיבל מנת הדבקה יחסית גדולה ולכן מצבו היה קשה מהממוצע. איך נמנעים ממנת הדבקה גדולה? ראשית כל, בעזרת מסיכה (לצד השולח והצד המקבל), שנית, מרחק מספיק, וכו. גם אם תידבק, ותהיה מאלה שמציגים סימפטומים (סיכוי של 10% נניח), ותהיה מאלה שחולים קשה מאלה שמציגים סימפטומיים (סיכוי של 5%), כלומר גם אם תהיה ב 0.5% מהאוכלוסיה שחולה קשה, מסיכה תפחית את כמות הוירוסים שנכנסים לגוף שלך ותקטין את הסיכוי להזדקקות להנשמה.

תעמולה, פאניקה וחירות האדם

אין מה שיכול לסכם טוב יותר את מה שכתבתי מהפוסט הזה. זה אמנם אתר שמטפל בתעמולה, אבל קשה שלא להתרשם מאיכות המידע שם. קחו לעצמכם שעה, תקראו אותו, ואחרי שתתעצבנו, תכתבו לפוליטיקאי הקרוב אליכם. זו קריאה חובה!

אחרי קריאת הפוסט הזה בדקדוק שוב אני שוב מנסה לספור בדמיוני כמה ועדות חקירה יקומו אחרי הסיפור הזה. אחרי שקוראים את הכל, במיוחד את העדכונים האחרונים, אי אפשר שלא לראות איך שנכנענו ונפלנו לפאניקה טפשית, פאניקה המאפשרת לשלטון לשלול חירות הפרט (איפה בית המשפט העליון? איפה חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו? אני רוצה לצאת החוצה ולא אכפת לי להדבק, אני לא מפחד ואני חושב שהממשלה השתגעה, איפה החירות שלי? ממליץ בחום על התגובה של יניב לפוסט), ודי ברור שהנזק מהפאניקה גדול בהרבה מהנזק שגורם הוירוס. איך אנשים לא רואים את "החולים" הנופשים בבית מלון 5 כוכבים, ללא סימפטומים, מסתובבים להם ועושים מסאג'ים ורוחצים בבריכה. יש כאלה שלא רוצים ללכת הביתה. נו יא אללה, מה יותר ברור מזה?

ככל שאני קורא יותר ככה אני מבין שזה דומה לפאניקה שהתחוללה בעקבות תוכנית רדיו שהכריזה על פלישת חוצנים מהמאדים ב 1938. הפוסט הזה באותו אתר, קצר מאוד, מתמצת יפה את התעמולה הנוראית שגורמת לעולם המערבי להתאבדות כלכלית. הנה ראיון מעניין עם אדם לא "הזוי", דוקטור למיקרוביולוגיה ומחלות זיהומיות, שמסביר ברהיטות יפה (בגרמנית, יש כתוביות באנגלית) למה שיעורי התמותה שאנו רואים לא נכונים, מספרי החולים הם שגויים במקרה הטוב, וכל הסיפור הזה הוא פאניקה מודרנית בעידן התקשורת השלילית והרשתות החברתיות. הנה הוא בפניה לאנגלה מרקל בעקבות מכתב ששלח לה ומעלה את אותן השאלות שאני מעלה בבלוג.

תראו את שבדיה – אין שום סגר שום כלום ומספר "המתים מקורונה" לא נראה מאיץ דרמטית או מפחיד בכלל. וכאמור, אני לא מאמין גם למספר הזה. "מתו בשוודיה 1200 איש" בחודש, אמאלה. בשבדיה מתים בכל יום באופן טבעי 250 איש, כלומר באותו חודש היו מתים גם ככה 7000 איש. גם בישראל מתים כל יום סביב 150 איש. אבל עצרנו את המדינה ובינתיים מתו 151 איש so called "מקורונה", במשך פאקינג חודש שלם. וכמה אנשים מתים מהסגר עצמו במדינות כמו צרפת, איטליה ואנגליה? כמה אנשים מתו בישראל מהסגר? אני יודע לפחות על אדם אחד שמת בישראל בגלל הסגר.

סיכום

אני תוהה מתי נתעורר מהסיוט הזה, שבו חירות הפרט נשללת "לטובת המדינה" ו-"לטובת הכלל", תחת אמתלה לא מוכחת ולא מבוססת, שכל בר דעת יכול לראות שהיא במקרה הגרוע לא מפחידה ובמקרה הטוב היא כלום ושום דבר. כל זה מתחרז באופן מאיים עם תעמולה והפחדה המונית בסגנון "העם בסכנה" או "יחד ננצח", שבהסטוריה השחורה כללה המצאה של אויב שלא קיים בכלל, רק בכדי לגרום לעליה של שלטון טוטאליטרי שהיה בעבר. הלוואי והיה אפשר לצאת להפגין כי אני בטוח הייתי מפגין נגד שלילת זכויות הפרט שלי בגלל הסטריה שלטונית המונית. אבל אם אצא להפגין, כנראה יעצרו אותי. אולי אפילו אם אלך לטייל בפארק אחטוף דו"ח. אללה איסתור. ואיך יראו החיים אחרי הקורונה? מי שישתעל בבית הקפה יחטוף דו"ח? מי שיטייל בלי מסיכה יעצרו אותו על "פגיעה בציבור"? מי שיתעטש לפני עליה למטוס לא יוכל לטוס לחו"ל? המציאות מפחידה פי כמה מהקורונה.

Print Friendly, PDF & Email