ניהול תיק על פני מספר חשבונות – איך עושים את זה? (אפיקומן מאוחר)

התיק שלכם גדל ועתה הוא פרוש על פני מספר חשבונות. החשבון של האשה, החשבון המשותף, החשבון האישי, שני חשבונות IRA לפחות, ואללה איסתור איך מנהלים את זה?

מסתבר שזה לא פשוט כלל. יותר מכך, זה עשוי לגרום לטעויות. לפני כמה חודשים הייתי בטוח שאחוז מסויים מהתיק שלי נמצא בנאוי וגיליתי שיש לי פחות ממה שחשבתי בעקבות טעות חישוב שלי. הרמתי את הכפפה ויצרתי בגוגל דוקס כלי בסיסי שמגשר על כל הבעיות בניהול החשבונות – כלי שאדיש לחשבונות, אדיש למטבעות, אדיש לבורסות ומראה במכה אחת את כל התיק. לפני כמה ימים אלעד חנניה שלח לי מייל ושאל אותי איך אני מנהל את התיק לאור ריבוי החשבונות. שלחתי לו לינק לכלי הבסיסי שיצרתי. אלעד התלהב, אש התיכנות שקצת כבתה בו מאז שהחל להתעסק רק בהשקעות התעוררה והוא הכניס רעיונות חדשים, ושיפר את הכלי משמעותית. לפני כמה ימים המשכנו לעבוד עליו יחד והשלמנו אותו. יצרנו, לדעתי, את הכלי הכי שימושי שיכול להיות בניהול תיק הפרוש ע”פ כמה חשבונות, כלי שמאוד מאוד קל לנהל אותו ויכול להתאים גם למי שלא מכיר אקסל כמעט בכלל.

איך עובדים איתו?

בתחילה, כל שיש לעדכן הוא את רשימת הטיקרים ביאהו של המניות שבתיק שלכם (כן כן, גם לישראליות יש טיקר ביאהו, תתפלאו, מסתבר שאין מניה בגלובוס שאין לה טיקר ביאהו), את מספר המניות שיש בכל חשבון, לשנות את שמות החשבונות לשמות שתזהו (“החשבון של האישה”, “קרן השתלמות 1”, “חשבון בבנק לאומי”) ולכתוב את המטבע שבו נסחרת כל מניה. כל שאר המידע מוצג בזמן אמת (טוב נו מתעדכן כל 10 דקות). הכלי מבוסס אך ורק על האקסל של גוגל ואינו משתמש ב Javascript כדי שאפשר יהיה לפתוח אותו מכל מכשיר – אייפון, טאבלט, אנדרואיד וכמובן – מחשב רגיל.

שימוש ותחזוקה

כדי להשתמש בכלי, פתחו את הלינק אליו. אתם תגיעו לעותק המאסטר שאני ואלעד נעדכן מידי פעם לפעם, אם נרצה (כרגע הגרסא היא 1.0. אם נוסיף אלמנטים, מספר הגרסא יעלה לנוחותכם). עותק  המאסטר מוגן מכתיבה. לכו לתפריט “file” ולחצו על “make a copy” כדי ליצור עותק פרטי שניתן לשנות אותו באיזור העבודה שלכם.

כשמוכרים או קונים מניות, כל שיש לעשות הוא לעדכן את מספר המניות בחשבון המתאים ולעדכן את המזומן במטבע המתאים (השדות הכתומים). אם זו מניה שלא קיימת, יש להוסיף שורה עבורה. בשורה הזו צריך לעדכן רק את הטיקר ואת המטבע, זהו. “איזור העבודה” או האיזור שישתנה באופן ידני בעבודה השוטפת הוא האיזור הכתום. כל השאר (טיקר, מטבע) משתנים רק בכניסת מניה לתיק ולכן אינם משתנים באופן שוטף.

אם מספר השורות לא מספיק למספר המניות שלכם, הוסיפו שורה איפה שתרצו בטבלה, גררו את כל הנוסחאות, ורשמו את הטיקר של המניה החדשה וכמה מניות יש בכל חשבון. כל שאר השדות מתעדכנים לבד.

אם תרצו להוסיף חשבון, זה אך במעט קשה יותר מאשר להוסיף מניה ויצריך ידע מועט באקסל. אם אין לכם חמישה חשבונות, תוכלו להסתיר את העמודות הנוגעות להם, לא להכניס בהם ערכים או פשוט למחוק אותם.

תוכלו לסדר את התיק מהפוזיציה הגדולה לקטנה ביותר ע”י מיון פשוט של אקסל.

אם אתם מדברים בדולרים, תוכלו לשנות את מטבע הבסיס לדולר. אם אתם עובדים בשקלים, תוכלו לשנות לשקלים. אם אתם עובדים בריאל ברזילאי, דינר עירקי או יואן סיני – תוכלו לעבוד עם איזה מטבע שתרצו, בקליק אחד תוכלו לשנות את המטבע של התיק שלכם. הדיפולט הוא שקלים, כי אנו מדברים עברית וקונים לחם בשקלים.

הכלי תומך גם באיזון התיק – אם למשל במניה מסויימת יש לי 14% ואני רוצה להקטין אותה ל 10%, כל שעלי לעשות הוא להכניס 10% בשדות הורודים והאקסל אומר לי מה לעשות.

שימו לב שהתיק בעותק המסטר הוא סתם ערב רב של טיקרים שאספנו מרחבי הרשת שיראו דוגמא לצורה שבה מכניסים את הטיקר ואת המטבע.

לנוחות המשתמשים ב IRA בישראל שרוצים לציית למגבלה של עד 10% מהקרן במניה אחת, הוספנו שתי עמודות נסתרות עבור שני החשבונות האחרונים. העמודות האלה מודדות את אחוז האחזקה בתוך חשבון ה IRA עבור כל אחזקה. כדי לראות את העמודות, יש ללחוץ על החצים בצדדים בעמודות O עד T.

באגים ומה אין

הכלי אינו תומך:

  • בדיבידנדים
  • ספליטים
  • דמי ניהול

ועוד שינויים כאלה ואחרים שתיאלצו להכניס ידנית. עם זאת, היות והשינויים האלה קטנים או נדירים יחסית (ספליט) ולרוב משפיעים רק על המזומן, הם בטלים בשישים. עדיין כדאי לעדכן את כל הנתונים (בעיקר המזומנים…) אחת לתקופה, נניח אחת לחודש או רבעון.

קרדיט

אני ואלעד נודה לכם אם תשאירו את השורה הקטנה מתחת לטבלה שנותנת לנו קרדיט.

תהנו מהאפיקומן המאוחר מאיתנו, אנו מקווים שזה יעזור לכם לעשות כסף!

גילוי נאות: התיק בכלי הוא תיק לשם הדגמה. יתכן שלי או לאלעד או לשנינו אחזקה של חלק מהמניות או המכשירים הפיננסיים שבתיק כיום או בעתיד, אין להסתמך על התיק הזה בשום צורה פרט להדגמה להכנסת קלט לתבנית.

————————————————————

עריכה

היות וגוגל החליטו לשנות את המנגנון הפנימי שלהם ויאהו כבר לא עובד כמו פעם, נוצר מצב שצריך כל שניה לעדכן את הגיליון והוא ממש ממש איטי.

טרחתי ובניתי ושיתפתי גיליון שעובד רק על המנוע הפנימי של גוגל ו MarketWatch. אי אפשר להכניס שם וורנטים, אך פרט לכך הוא זהה בפונקציונליות לגיליון הקודם.

כמו כן הוספתי חלק נחמד שבו אפשר להוסיף תעודות סל בישראל.

הנה הלינק לFork החדש שעובד עם המנוע הפנימי של גוגל. עם הזמן נוסיף לו פונקציונליות.

Print Friendly, PDF & Email

אזהרה חמורה!

אתר זה מכיל רשומות ודיונים בנושאי השקעות. הכותב אינו בעל רשיון ייעוץ השקעות. המגיבים גם הם ללא רשיון ייעוץ השקעות. בהכנסך לאתר, אתה מבין ומסכים לכתוב מטה, אנא קרא בעיון. הכותב אינו מייעץ לקנות או למכור או להחזיק או כל פעולה אחרת ביחס לניירות הערך או נכסים אחרים כלשהם המוזכרים באתר. כל אדם צריך לפנות ליועץ השקעות מוסמך לפני שיבצע פעולות בתיק ההשקעות שלו, בכדי לקבל ייעוץ אישי המתאים לצרכיו ולאופיו. אתר זה אינו משמש כאתר ייעוץ השקעות ואינו מתאים את עצמו לאף משקיע באופן כזה או אחר. הכותב אינו משכנע, מייעץ או משדל או כל פעולה אחרת העשויה להשפיע באופן כלשהו על מי מקוראי האתר לבצע פעולה כלשהי בניירות ערך כלשהם, בין אם מוזכרים באתר ובין אם לא. מטרת האתר הינה תיעוד אישי של רשמים ודיעות בנוגע לכל תחום, ובפרט השקעות, ולא לשמש כמקור מידע להשקעות או בתור ייעוץ השקעות. על כל קורא לבדוק בעצמו כל עובדה וכל מילה שנאמרה באתר יחד עם בעל מקצוע - עורך דין, רואה חשבון ויועץ השקעות. הדיונים באתר אינפורמטיביים ותו לא ומציגים אך ורק את דעתו של הכותב. יתכן מאוד שדיעות הכותב אינן אובייקטיביות והכותב מחזיק בפוזיציה (לונג או שורט) על המניה. יתכן שהמידע המוצג באתר שגוי, מוטעה, אינו שלם, אינו מקיף, חסר או מסתמך על מקורות לא אמינים. יש לקחת אותו בערבון מוגבל. בהכנסך לאתר אתה מבין שהדיון שנערך בו הוא דיון שאינו נחשב ייעוץ השקעות והוא בגדר שיחת חולין בין שני אנשים או יותר, המחליפים דיעות בקשר לנושאים שיתכן ואינם בקיאים בהם כלל וכלל, והמציגים דיעות אישיות לא מלומדות ולא אובייקטיביות. הודעה זו תופיע במחשבך בכל 8 ימים או בכל פעם שתמחק את ה Cookies במחשבך. בכל פעם תצטרך לאשרה מחדש.

Enter

ואם לא

Exit
השקעה באחריות!