תוצאות הסקר של עדו על הדאו ג’ונס

לפעמים כשאני יושב לבד עם עצמי, לא חושב ולא מנתח, אולי “עושה מדיטציה”, עולות לי תמונות מהעבר. היום נזכרתי בסקר שעשה עדו על הדאו ג’ונס לפני כמעט חמש שנים. לא יאמן, חמש שנים… לי זה נראה כמו אתמול.

הנה הלינק לסקר, והנה התוצאות שלו, והנה הרשומה שבאה בעקבותיו על הספר – Boom and Bust.

עדו אמר שלדעתו 10 השנים הבאות יהיו טובות יותר מאלה שחלפו, בדיוק בתחילת שנת 2013, אחת השנים הטובות בתולדות שוק המניות. אחלה יכולת חיזוי :0)

בסקר, אודה ואתוודא, הייתי מהאופטימיים – הצבעתי 30,000-40,000. אני זוכר שדאז חשבתי שיש סיכוי לא רע שאנו בפני שוק שורי מסדרי הגודל של שנות ה 80 וה 90. בינתיים, נראה שאני בכוון.

בזמן הסקר הדאו ג’ונס ריחף סביב 13,300 נקודות. חמש שנים מאז, חצי הדרך, ומדד הדאו ג’ונס מסתובב סביב 23,500. אמנם עדיין לא הגענו ל 30,000 אבל יש עוד 5 שנים. אם היום הייתם שואלים אותי אם הדאו יצליח להגיע ל 30,000 בעוד חמש שנים וצ’ופצ’יק ולהגיע לרובריקה הגבוהה ביותר בסקר- כלומר עליה של 30% “סך הכל”, אני חושב שזו משימה אפשרית. דאז, זה היה נראה מממש BHAG, אך היום זה נראה הרבה יותר אפשרי, זאת כמובן אם לא יתחיל שוק דובי מחר או במהלך חמש השנים הקרובות. הכל יכול להיות, אבל בשוק ההון משתלם להיות אופטימי. מי שחשב שהשוק לא יזוז בכלל בעשר השנים הקרובות, טעה ובגדול.

השקעות ערך ומשברים

לדעתי, עבר הרבה זמן מאז שראינו “תיקון” בשוק המניות. אני חושב שהוא ממש Overdue. בנימה אישית – די משעמם בשוק, ואני מחכה בכליון עיניים “לקצת אקשן”. בנוסף, לפחות לי, הרבה יותר קל לעשות כסף במשברים.

לאחרונה אני שומע יותר ויותר משקיעים שמתלוננים שהשקעות ערך “הפסיקו לעבוד”. השנים הופכות להיות קשות מאוד גם למשקיעי ערך הטובים ביותר. דיוויד איינהורן מתלונן (מאוד מבדר, כדאי לקרוא!) כמעט בכל מכתב שלו על “הפרדיגמה החדשה” שמצאו שווקי ההון. נראה כאילו היום השווקים נותנים ציונים גבוהים לחברות המציגות עליה בהכנסות, מבלי לחשוב האם העליה הזו מתבטאת ברווחיות, כלשהי. היום השוק מתמחר חברות לפני מספר יוזרים ולא לפי תזרים. יש לא מעט חלומות בשוק. אמזון, טסלה הן דוגמאות.

אנו עדיין מוצאים רעיונות, ועדיין עושים כסף – אבל כאשר אין משבר (האחרון היה בינואר 2016, שגם היה יחסית “קטן”) לדעתי יותר קשה לעשות כסף. משבר עושה “ריסט” לשוק, מלמד ענווה את הגאים ומרומם נפולים, קתרזיס, מעביר ערך מתמחורי חלום לתמחורי מזומן. נותר לנו אלא לקוות.

שבת שלום!

 

 

Print Friendly, PDF & Email

אזהרה חמורה!

אתר זה מכיל רשומות ודיונים בנושאי השקעות. הכותב אינו בעל רשיון ייעוץ השקעות. המגיבים גם הם ללא רשיון ייעוץ השקעות. בהכנסך לאתר, אתה מבין ומסכים לכתוב מטה, אנא קרא בעיון. הכותב אינו מייעץ לקנות או למכור או להחזיק או כל פעולה אחרת ביחס לניירות הערך או נכסים אחרים כלשהם המוזכרים באתר. כל אדם צריך לפנות ליועץ השקעות מוסמך לפני שיבצע פעולות בתיק ההשקעות שלו, בכדי לקבל ייעוץ אישי המתאים לצרכיו ולאופיו. אתר זה אינו משמש כאתר ייעוץ השקעות ואינו מתאים את עצמו לאף משקיע באופן כזה או אחר. הכותב אינו משכנע, מייעץ או משדל או כל פעולה אחרת העשויה להשפיע באופן כלשהו על מי מקוראי האתר לבצע פעולה כלשהי בניירות ערך כלשהם, בין אם מוזכרים באתר ובין אם לא. מטרת האתר הינה תיעוד אישי של רשמים ודיעות בנוגע לכל תחום, ובפרט השקעות, ולא לשמש כמקור מידע להשקעות או בתור ייעוץ השקעות. על כל קורא לבדוק בעצמו כל עובדה וכל מילה שנאמרה באתר יחד עם בעל מקצוע - עורך דין, רואה חשבון ויועץ השקעות. הדיונים באתר אינפורמטיביים ותו לא ומציגים אך ורק את דעתו של הכותב. יתכן מאוד שדיעות הכותב אינן אובייקטיביות והכותב מחזיק בפוזיציה (לונג או שורט) על המניה. יתכן שהמידע המוצג באתר שגוי, מוטעה, אינו שלם, אינו מקיף, חסר או מסתמך על מקורות לא אמינים. יש לקחת אותו בערבון מוגבל. בהכנסך לאתר אתה מבין שהדיון שנערך בו הוא דיון שאינו נחשב ייעוץ השקעות והוא בגדר שיחת חולין בין שני אנשים או יותר, המחליפים דיעות בקשר לנושאים שיתכן ואינם בקיאים בהם כלל וכלל, והמציגים דיעות אישיות לא מלומדות ולא אובייקטיביות. הודעה זו תופיע במחשבך בכל 8 ימים או בכל פעם שתמחק את ה Cookies במחשבך. בכל פעם תצטרך לאשרה מחדש.

Enter

ואם לא

Exit
השקעה באחריות!