התשובה לחידת האבק

יפה, מעטים ניחשו אבל זו אכן טנסנט. מדובר בתקופה מאמצע 2004 כפי שאפשר לראות בתמונה, כך שמדובר על בערך 13.5 שנים ולא בדיוק עשור, אבל זה מספיק קרוב.

הרחוקים

די הדהים אותי שאנשים ענו תשובות כמו קוקה קולה, סיסקו או אלטריה, שלא מתקרבים אפילו למספרים תלת ספרתיים באחוזים בעשור האחרון ומעבר לו. למשל סיסקו עלתה 85% בעשר שנים ובתקופה המדוברת של 13.5 שנים קצת מעל 100%. קוקה קולה שכל כך הרבה נאמר עליה עלתה בקושי 50% בעשר שנים. כל שהיה צריך לעשות הוא להקליד את הטיקר בגוגל, ללחוץ על 10Y ולראות כמה עלתה החברה בעשר שנים…

גם תשובות טובות יותר כמו ברקשייר עדיין מצחיקות בקונטקסט הזה – ברקשייר שהיתה ממותה כבר לפני עשרים שנה, תעלה יותר מאפל או גוגל? ברקשיר עלתה “רק” פי 3.3 בתקופה המדוברת (230%), בעוד שהמדד עלה פי 2.5 (150%). לשם השוואה, בתקופה המדוברת וכפי שאפשר לראות בתמונה (מצורפת שוב מטה), המניות שציינתי עלו אלפי אחוזים. אני חושב שאולי פה אפשר לראות שבאפט נחשב בגדר אל וכנראה אם מדברים על התשואה הכי טובה היא תמיד תהיה שלו על פני כל תקופת זמן. אז זהו… שלא. בעוד שברקשייר עלתה פי 3.3 בתקופה המדוברת, טנסט עלתה כמעט פי 600, יחי ההבדל הקטן. בעתיד, כנראה שהתשואות של ברקשייר יהיה יותר ויותר נמוכות עד שיהיו כנראה כמעט שוות למדד S&P500.

תזכורת - מהפוסט הקודם

תזכורת – מהפוסט הקודם

הקרובים

היו כאלה שהתקרבו – עם תשובות כמו נטפליקס או MNST:

נטפליקס עלתה בתקופה המדוברת אמנם “רק” 8500%, אבל מההנפקה שלה היא עלתה 23,000% שזה כבר בסדר גודל של מה שאנו מדברים עליו – 57,000%, רק בזמן יותר ארוך (מ 2002). בכל מקרה, לפחות לעניות דעתי, נטפליקס לא עונה להגדרה של החברה “הטובה בעולם” – אני אפילו לא יודע אם המודל העסקי שלהם בר קיימא לאורך זמן, השוק חושב אחרת. טעיתי בעבר בנושאים דומים ואולי אני טועה גם עכשיו, נחיה ונראה.

MNST היא באמת סוג של “נס” אבל גם היא לא מגיעה למספרים האלה ב 13.5 שנים, היא עלתה ב 13.5 השנים המדוברות 15,000% בערך, יותר מנטפליקס ופחות מטנסנט אבל עדיין באיזור החיוג של עשרות אלפי אחוזים. אם נלך אחורנית ל- 2003 שם מאנסטר נסחרה סביב 9 סנט, אז באמת מאז מאנסטר עלתה פי 700, או סביב 70,000% – יותר מטנסנט, אך בדומה לנטפליקס, על פני זמן ארוך יותר.

טנסנט

מכל החברות המדוברות, מאמצע 2004, אף אחת לא התקרבה לטנסנט, כולל נטפליקס ומאנסטר. לצערי למדתי על החברה רק בשנה האחרונה, אולי כי היא אסיאתית. אבל בכל פעם כשאני לומד עליה משהו חדש אני מתלהב- זו באמת חברה מדהימה, שאיך לא – נולדה מרעיון ישראלי (ICQ), כשפוני מה ראה מצגת על החברה והרעיון. כיום למשל, יש מעל מיליארד משתמשים ב WeChat, ו QQ. אפליקצית הדגל, WeChat, היא בכלל לא אפליקציה, היא פלטפורמה שבה אפשר לעשות המון דברים החל מלשלם חשבונות, להזמין פיצה, להזמין מוניות (מי צריך גט טקסי?), להעביר כסף לחברים ועוד ועוד. 80% ממשתמשי האינטרנט בסין משתמשים ב WeChat. מה גם, בממוצע, אנשים נמצאים בתוך WeChat סביב 3-4 שעות ביום, פי כמה יותר מכל הרשתות החברתיות האחרות יחד.

כשרואים חברה כמו טנסנט, שהצמיחה שלה מאיצה משנה לשנה (כמו שאפשר לצפות מחברות בעלות אפקט רשת)- לאחרונה הגיעה לצמיחה של 60% בשנה לאחר שבעבר צמחה “רק” 30% בשנה, כאשר יש לה “runway” ארוך מאוד מאוד, מתחילים לחשוב האם מכפיל 45 על רווחי השנה שעברה זה יקר או זול. למשל, לדעתי לקנות חברה שכזו במכפיל 20-25 על רווחי השנה שעברה זהו מחיר זול מאוד, בערך כמו לקנות את סאני במכפיל 2-3, עם הרבה יותר שולי בטחון. כיום היא נסחרת סביב מכפיל 28-30 על רווחי השנה הנוכחית לפי הערכה שלי, שזה לא מאוד יקר.

כשמדברים על Unicorns תמיד מדברים על מניות ה FANG, אבל לדעתי TenCent צריכה להכלל ברשימה אם לא להוביל אותה, כי היא לא פחות טובה אם לא יותר טובה מכל אלה.

הנה מדריך קצר לטנסנטי המתחיל.

גילוי נאות: אין אחזקה נכון לעת כתיבת הפוסט

 

 

Print Friendly, PDF & Email

אזהרה חמורה!

אתר זה מכיל רשומות ודיונים בנושאי השקעות. הכותב אינו בעל רשיון ייעוץ השקעות. המגיבים גם הם ללא רשיון ייעוץ השקעות. בהכנסך לאתר, אתה מבין ומסכים לכתוב מטה, אנא קרא בעיון. הכותב אינו מייעץ לקנות או למכור או להחזיק או כל פעולה אחרת ביחס לניירות הערך או נכסים אחרים כלשהם המוזכרים באתר. כל אדם צריך לפנות ליועץ השקעות מוסמך לפני שיבצע פעולות בתיק ההשקעות שלו, בכדי לקבל ייעוץ אישי המתאים לצרכיו ולאופיו. אתר זה אינו משמש כאתר ייעוץ השקעות ואינו מתאים את עצמו לאף משקיע באופן כזה או אחר. הכותב אינו משכנע, מייעץ או משדל או כל פעולה אחרת העשויה להשפיע באופן כלשהו על מי מקוראי האתר לבצע פעולה כלשהי בניירות ערך כלשהם, בין אם מוזכרים באתר ובין אם לא. מטרת האתר הינה תיעוד אישי של רשמים ודיעות בנוגע לכל תחום, ובפרט השקעות, ולא לשמש כמקור מידע להשקעות או בתור ייעוץ השקעות. על כל קורא לבדוק בעצמו כל עובדה וכל מילה שנאמרה באתר יחד עם בעל מקצוע - עורך דין, רואה חשבון ויועץ השקעות. הדיונים באתר אינפורמטיביים ותו לא ומציגים אך ורק את דעתו של הכותב. יתכן מאוד שדיעות הכותב אינן אובייקטיביות והכותב מחזיק בפוזיציה (לונג או שורט) על המניה. יתכן שהמידע המוצג באתר שגוי, מוטעה, אינו שלם, אינו מקיף, חסר או מסתמך על מקורות לא אמינים. יש לקחת אותו בערבון מוגבל. בהכנסך לאתר אתה מבין שהדיון שנערך בו הוא דיון שאינו נחשב ייעוץ השקעות והוא בגדר שיחת חולין בין שני אנשים או יותר, המחליפים דיעות בקשר לנושאים שיתכן ואינם בקיאים בהם כלל וכלל, והמציגים דיעות אישיות לא מלומדות ולא אובייקטיביות. הודעה זו תופיע במחשבך בכל 8 ימים או בכל פעם שתמחק את ה Cookies במחשבך. בכל פעם תצטרך לאשרה מחדש.

Enter

ואם לא

Exit
השקעה באחריות!